A-prodej - Údaje na tavených sýrech někdy neodpovídají realitě

Údaje uváděné na obalech tavených sýrů někdy neodpovídají realitě. Test prokázal, že některé sýry obsahují až o 12 % více tuku v sušině, než je uvedeno. Ani na deklarovaný obsah bílkovin nelze vždy spoléhat.

Údaje na tavených sýrech někdy neodpovídají realitě

U dvou tavených sýrů - Milko Bio (Tavírna sýrů Salix s.r.o. Zásmuky) a Apetito Béďa (TPK Hodonín) - se významně odchylovaly hodnoty uváděného a naměřeného tuku v sušině. Právní normy přitom tolerují překročení tuku v sušině o maximálně 4 %. Naopak v sýru Tenery Toast (Bonifaz Kohler GmbH, Lindenberg Německo) bylo méně sušiny, než výrobce deklaroval. Záporné odchylky ale přípustné nejsou. „Sdružení dTest podalo podnět týkající se uvedených výrobků na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci,“ uvádí manažer testování časopisu dTest Václav Beneš.

Z testu vyplynulo, že výrobky jsou mikrobiologicky nezávadné, avšak velmi rozdílné co do obsahu výživově cenných látek. Obsah zjištěných mléčných bílkovin se u jednotlivých tavených sýrů lišil až pětinásobně. „V pěti případech byl navíc skutečný obsah bílkovin nižší, než výrobci deklarovali, a to až o dvě procenta,“ upozornil Václav Beneš.

Významné rozdíly našla laboratoř i v obsahu vápníku. V přepočtu na sto gramů taveného sýra ho výrobky měly od 153 do 745 miligramů, přičemž zdravotníky doporučený denní příjem vápníku činí 800 miligramů. Nejvíce bílkovin i vápníku měl v testech tavený sýr Primátor z Madety České Budějovice. Naopak nejméně obou látek bylo ve výrobku TANY Ring jemný z TANY Nýrsko.

Testy ukázaly, že veškerý tuk v tavených sýrech pocházel pouze z mléka, neprokázalo se tedy falšování tukem rostlinným. Pokud je část mléčného tuku nahrazena levnějším rostlinným, už se v názvu potraviny nesmí objevit slovo sýr a jde o tavený výrobek, případně jemný tavený výrobek. „Vždy je vhodné pročíst veškeré údaje o složení výrobků. Zákazníci tak nekoupí namísto taveného sýru levnější náhražku,“ doporučuje Václav Beneš.Zdroj: tz dTest.cz

 

[2013-04-05]
Autor článku Údaje na tavených sýrech někdy neodpovídají realitě: převzatý článek