A-prodej - Hypotéky podrývají sebevědomí muže

Hypotéka je původně dobrá myšlenka, která se jaksi pokazila.

Jak se inteligentní muži nechávají chytit do pasti? Nikdo nás přece nenutí, abychom se závodu kariéristů zúčastnili. Náš systém má jeden vynikající způsob, jak muže udržet na místě: je to právě hypotéka. Hypotéka je původně dobrá myšlenka, která se jaksi pokazila. Není to vynález bankéřů – myšlenka vlastnit něco po celý život existuje už dlouho. Svatební hosté na Nové Guineji například zkonzumují tolik prasat a hlíz jamů, že ženich tento dluh splácí po celý svůj život.

Jak můžeme vidět ve filmu Svědek (Witness), členové náboženské sekty amenitů se po stovkách shromáždí, aby nově sezdanému páru postavili za jeden den velkou, nádhernou stodolu, která jim vydrží po celý jejich farmářský život. Teď celá komunita pomůže jim a oni pak v průběhu života na oplátku vypomůžou při stavbě mnoha jiných stodol. To je systém vzájemné výpomoci, se vzájemnými závazky, díky němuž zůstali amenitové po několik staletí bezpečnou a prosperující komunitou, která nepodléhá recesi a má nízké procento rozvodů.

Co máme my, je hypoteční systém, jenž nám umožňuje mít už na prahu dospělosti dům a strávit svůj život jeho splácením. Nezavazujete se lidem, ale institucím. (Ztraťte práci, promeškejte splátky a anonymní instituce vás z domu vyhodí.) Poté, co absolvujete onen životně důležitý rozhovor v bance (s vázankou na krku, samozřejmě), vyjdete ven a máte tolik, kolik potřebujete. Je to zázrak! Ale stalo se i něco jiného, něco, o čem vám neřekli. Necháváte jim tam totiž taky svou odvahu! Bankovní manažer ji má uloženou ve svém trezoru mezi ostatními! Pokud pak někdy ve svém životě budete mít naléhavé nutkání udělat něco riskantního, vzrušujícího, odlišného nebo dobrodružného, je pravděpodobné, že to neuděláte, protože k tomu odvahu mít nebudete!

Chcete-li být svobodným mužem, je nutné, abyste se této pasti nějak vyhnuli. Můžete žít na venkově, kde jsou domy levnější. Můžete přestat soupeřit se svými sousedy a jezdit v nejstarším autě ve vaší ulici. Svým dětem můžete věnovat víc svého času místo vzdělání na soukromé škole. Můžete si vzít rok dovolenou a jednoduše si to promyslet!

 

Zdroj: Meredit.cz

[2007-05-11]
Autor článku Hypotéky podrývají sebevědomí muže: převzatý článek