A-prodej - Co když zkrachuje vaše banka?

Neděje se to často, český bankovní sektor je díky dohledu Česká národní banky zdravý, ale poměrně nedávná minulost ukázala, že stát se to může – krach banky či kampeličky. Ve Spojených státech letos zkrachovalo už 24 bank, otazníky se vznáší nad Řeckem i Španělskem. Jak se postarat o to, abyste o své uložené peníze nepřišli vy?

Co když zkrachuje vaše banka?

Základní je vědět, že nejpoužívanější finanční produkty jsou ze zákona kryty pojištěním. Platí to například pro běžné účty, termínované vklady, stavební spoření nebo vkladní knížky. V praxi to znamená, že takto uložené peníze máte u každé záložny či banky pojištěné do výše 100 tisíc eur, tedy nějakých 2,5 milionu korun na jednoho člověka u jedné finanční instituce. V případě, že by došlo ke krachu, Fond pojištění vkladů vám je dvacet pracovních dnů od vyhlášení pádu banky musí začít vyplácet. Obvykle prostřednictvím jiné banky. Vy jako klient se přitom nemusí o nic starat. „Ze zkrachovalé instituce zjistíme, kdo měl kolik uloženo a pokud částka nepřesáhne 100 tisíc eur, peníze dostane zpět i s dosud naspořenými úroky. Fond pojištění vkladů na to má nyní k dispozici téměř 23 miliard korun,“ říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová. Fond peníze získává formou pravidelných poplatků právě od finančních domů, které pod pojištění spadají. Každý rok se tato částka zvyšuje o několik miliard.

Kdo je pojištěný, zjistíte na internetu

Dobré je, že pojištění se týká všech bank, záložen a stavebních spořitelen, které v Česku působí. Jejich seznam je k dispozici na www.fpv.cz. Rezervy, které má Fond pojištění vkladů  nyní, stačí pro případ, že by zkrachovaly všechny záložny nebo několik menších bank. V případě pádu velké banky typu Česká spořitelna či Komerční banka by to na vyplacení všech klientů však bylo málo. „Takovou situaci by prostřednictvím Ministerstva financí musel řešit stát například prodejem banky,“ vysvětluje Renáta Kadlecová. Ostražitý musí být také ten, kdo má u jedné banky uloženo víc než 2,5 milionu korun. Vklady nad sto tisíc eur totiž pojištění nechrání. I to ale můžete vyřešit - stačí rozložit peníze do několika bank.

Pojištěny jsou i „internetové“ banky

Řada lidí dnes přechází k takzvaným nízkonákladovým internetovým bankám jako je například ZUNO, Fio či Air Bank. Pojištění vkladů se samozřejmě vztahuje i na ně. U banky ZUNO, která je pobočkou rakouské banky ZUNO Bank AG, by případné vypořádání náhrad vkladů řešil rakouský systém pojištění vkladů. Výše pojištění je ale stejná v celé Evropské unii. I v Rakousku tak pojištění kryje vklady až do výše 100 tisíc eur. Fio nebo Air Bank je ústav s licencí vydanou v Česku, takže tady je to ještě jednodušší – vypořádání řeší český FPV.

Co je např. pojištěno:
běžný účet
stavební spoření
termínovaný účet
vkladový účet
vkladní knížka

Co není pojištěno:
cenné papíry (tj. např. akcie, dluhopisy, podílové listy)
směnky
dluhopisy
penzijní pojištění
životní pojištění
zdravotní připojištění

 

[2012-05-25]
Autor článku Co když zkrachuje vaše banka?: Ondřej Kinkor