A-prodej - Češi jsou mistři v rychlosti nakupování

Běžnými nákupy strávíme celkem půl roku života. Jsme však rovněž přeborníci v rychlosti a efektivitě nakupování. Do obchodu za běžnými nákupy chodíme v průměru desetkrát do měsíce, zatímco Rusové, Rumuni a Poláci skoro dvakrát častěji.

V obchodech strávíme v průměru o třetinu méně času, než další středo a východoevropské národy, ale na útratách se to nijak neodráží.
Běžným nákupům Češi věnují šest hodin měsíčně, všechny ostatní sledované národy pak výrazně více. To je z velké části dáno oblibou a dostupností hypermarketů a supermarketů v Česku. Lidé v ostatních zemích mnohem častěji navštěvují rozličné malé obchody v okolí svého bydliště, kde tráví i hodně času. Češi preferují větší prodejny, kde nakupují běžné zboží na několik dní dopředu.
V supermarketech a hypermarketech pravidelně nakupuje sedm z deseti Čechů, malé obchůdky s domáckou atmosférou pak mají nejraději Poláci. I když Češi nákupy nijak neprotahují, přesto stráví běžným nakupováním celkem půl roku svého života.
Svou oblíbenou prodejnu vybírají Češi v první řadě podle cen. Mezi další důležité faktory patří dostupnost z práce nebo domova, otevírací doba a také dřívější zkušenost s prodejnou nebo s konkrétní značkou obchodního řetězce.

V hotovosti nebo na úvěr

Za běžné nákupy utratí Češi ročně v průměru 56 736 korun. Nejčastěji platíme hotovostí, stále častěji ale používáme i platební karty. Kartami již platí v obchodech více než polovina Čechů, což je řadí v používání karet k nejaktivnějším ze všech sledovaných zemí. V posledních letech objevujeme především výhody kreditních karet, čímž doháníme západní Evropu. K té se blížíme i ve výdajích za zboží dlouhodobé spotřeby. Elektroniku nebo nábytek pořizují lidé v Česku ve srovnání s jinými středoevropskými národy nejčastěji.

Ženy se nakupováním baví, muži stresují

Výsledky průzkumu ukázaly, že jsou to ženy, kdo většinou spravuje rodinný rozpočet a rozhoduje o tom, co se v rámci běžných nákupů pořídí. Společné rozhodování obou partnerů přichází na řadu až u větších položek, například u vybavení domácnosti. Ženy a muži se také liší pohledem na samotné nakupování. Pro čtyři z deseti mužů je to stresující činnost a ztráta času, ženy ho častěji považují za relaxaci nebo dokonce svůj koníček.

Uvedené údaje vyplývají z průzkumu GE Money Multiservis, který se letos v říjnu uskutečnil v České republice, Rusku, Lotyšsku, Polsku, Maďarsku a Rumunsku.


Zdroj: tz GE Money

 

[2008-12-12]
Autor článku Češi jsou mistři v rychlosti nakupování: FiftyFifty